5 svært gode og underholdende grunner til å kjøpe Sony Xperia XZ3
Sony pusher grensene for hva som er mulig med en mobiltelefon.
Beklager, ice.no støtter ikke Internet Explorer.
Vi anbefaler å laste ned den nyeste versjonen av Microsoft Edge, Firefox eller Chrome.
Sony pusher grensene for hva som er mulig med en mobiltelefon.
Sonys nye flaggskip Xperia XZ3 kan fort vise seg å være utfordreren til årets mobiltelefon. Blant annet har den kunstig intelligens, slik at den kan forutse hvilken app du ønsker å bruke.
Men det er slett ikke all moroa denne underholdningsmaskinen har å by på.
Den store, deilige og kurvede OLED-skjermen på hele seks tommer kommer til å gi deg fullstendig hakaslepp. Flere medier, som TechRadar, mener at dette er den beste som noensinne har vært på en mobil. Det er faktisk den samme typen teknologi i denne skjermen som Sony har i TV-ene sine, og bildet er sylskarpt.
Både kontraster, farger og svar er på et helt annet nivå enn du noensinne har sett tidligere, og Xperia XZ3 funker like godt i all slags lys. Det betyr at du kan se Netflix både på solsenga og på sengekanten – ja, selv jobbdokumenter blir spennende å lese med en skjerm som dette.
Som du sikkert vet, er det Sony som eier Playstation. Når du spiller og noe spesielt skjer, vibrerer det i controlleren. Sony har gjort akkurat det samme med Xperia XZ3, slik at når du både spiller og ser på noe, blir lyddataene analysert kontinuerlig. Så tillegg til å se og høre filmen, kan du også føle den. Dette er definitivt en ny og spesiell opplevelse som du må prøve.
Xperia XZ3 har også stereohøyttalere som gir deg høyt volum, så her kan du spille og se uten å måtte plugge inn hodetelefonene.
Og mens vi er inne på film, husker du Matrix? Da Neo måtte dukke unna for kulene fra agent Smith? På den tiden filmene ble laget måtte du ha det råeste kamerautstyret Hollywood kunne by på. Nå kan du gjøre det samme med telefonen din – i hvert fall hvis du har en Xperia XZ3. Da kan du nemlig filme supersakte med inntil 960 bilder per sekund i full HD. For å sette det i perspektiv: En vanlig film på ett sekund tar 30 sekunder med Super Slow Motion!
Hvis du ikke allerede har sett filmen om da bestemor pakket opp en Xperia XZ3 – selv duer som letter blir spektakulært å se på.
Som navnet antyder, her skjer det ting på siden av telefonen. Når du dobbeltklikker ytterst på skjermen kommer en meny med snarveier til apper, varsler og innstillinger. Når du så sveiper og trykker opp og ned aktiverer du ulike funksjoner. Hvis du for eksempel sveiper nedover, kommer du et steg tilbake i menyene.
Side Sense er enkelt, genialt og intuitivt. Og ikke minst er det smart og praktisk når du har kombinasjonen stor telefon og små tomler – du slipper å utvikle strekkskader fordi du må trykke midt på skjermen. Side Sense er basert på AI (Artificial Intelligence, eller kunstig intelligens på godt norsk) og lærer seg dermed hvilke apper du bruker oftest og når du gjør det, slik at disse dukker opp først.
Denne frasen sammenfatter alt Sony-universet har å by på, og som du også får glede av i Xperia XZ3. OLED, stereohøyttalere, Super Slow Motion og Dynamic Vibration System er nevnt.
Som om alt dette ikke det var nok, kan du feste Xperia XZ3 til en Playstation 4-controller og spille på mobilen. Du kan med andre ord game med PS4 på bussen i morgenrushet om du ønsker det. Xperia XZ3 kan også brukes som controller når du spiller på TV-en.
Sonys mål er at mobilen ikke bare skal gi deg passiv underholdning på mobilen, men at du aktivt skal føle med alle sansene dine når du bruker den og dermed få helt nye opplevelser. Det har de klart så til de grader med Xperia XZ3.
Bestemor omtaler det som først KFC når hun tester Sony Xperia XZ3, men det riktige er altså NFC (Near Field Communication). Close enough.
På godt norsk kaller man det nærfeltskommunikasjon, som innebærer at to enheter kan kommunisere trådløst over korte avstander. Kort fortalt sparer NFC seg for mye knot når du skal koble mobilen til nytt headset og andre gadgets. Teknologien brukes også for betalingstjenester som Google Pay.